اصلاح طرح لبخند

یکی از جلوه های گویا و لطیف در انسان لبخند زیبا و دلنشین اوست. زیبایی لبخند، حاصل هماهنگی و هارمونی اجزاء صورت و شکل دندان هاست. برای رسیدن به این هماهنگی شاید لازم باشد تغییراتی در فرم لثه، طول دندان، فاصله دندانها و برجستگی دندانها ایجاد شود تا در نهایت لبخندی زیبا حاصل آید. در واقع روابطی میان اجزای صورت، اندازه هر عنصر، رنگ و شکل آنها در ترکیب با یکدیگر وجود دارد که رعایت تناسبات این روابط چهره را خواستنی و زیبا می کند

یک دندانپزشک زیبایی باید این اجزاء و روابط بین آنها را بشناسد و به آنها دقت کند. اصلاح طرح لبخند یا طراحی لبخند مجموعه ای از درمانهای زیبایی را در بر می گیرد تا به ایجاد لبخندی زیبا منجر گردد. این درمانها شامل بلیچینگ، لمینیت یا لامینیت، ونیر یا کامپوزیت ونیر، روکش های فول سرامیک و غیره است، تا توسط آنها رنگ، شکل، فرم، موقعیت و سایر موارد را اصلاح کنیم و لبخندی زیبا و جذاب را به بیمار هدیه بدهیم. یک نکته دیگر در اصلاح طراحی لبخند آن است که این درمان تنها در افرادی که دارای دندانهای خراب، شکسته، نامرتب و تغییر رنگ یافته هستند، انجام نمیشود بلکه در کسانی که دندانهای خوب و سالمی دارند نیز گاهی با تغییراتی کوچک در فرم و یا سفید کردن دندانها می توان تغییر مثبت چشمگیری را در ظاهر شخص ایجاد نمود

طراحی لبخند فرآیندی است که از طریق آن ظاهر لبخند از طریق روش های دندانپزشکی زیبایی همچون سفید کردن دندان، روکش ونیر، پر کردن، لامینت، روکش،جراحی لثه ، مرتب کردن دندان ها با ارتودنسی و یا پل اصلاح شده و بهبود پیدا می کند. طرح لبخند می تواند ظاهر خراشیده، ترک خورده یا تغییر رنگ داده دندان ها را توسط متخصص ارتودنسی ترمیم کند، وضعیت گاز گرفتن دندان ها را اصلاح نماید و عضلات کنترل کننده حرکت های فک را به حالت طبیعی باز گرداند. هدف اصلاح طرح لبخند دندان شما با در نظر گرفتن ویژگی های صورت، نوع پوست، رنگ مو، دندان ها، بافت لثه و لب ها به صورتی است که بتوان به یک لبخند ایده آل دست پیدا کرد. طرح لبخند دندان با توجه به خواسته های منحصر به فرد بیمار انجام می شود و دندان پزشک درباره طراحی لبخند مورد نظر و نیز آنچه درباره وضعیت فعلی لبخند از نظر شما خوشایند نیست، با شما در مورد ارتودنسی دندان ، جرم گیری دندان و دیگر روش های زیبایی لبخند صحبت خواهد کرد. پوسیدگی دندان، لک شدن، تغییر رنگ و جابجایی محدود دندان ها همگی دلایل خاص داشته و ناراحت کننده هستند، ولی با این وجود معمولاً امکان درمان آنها در چند جلسه ملاقات با ارتودنتیست وجود دارد


 
 
 

عوامل مهم در زیبایی لبخند

یکی از مهمترین عوامل در جذابیت صورت ، لبخند می باشد. اما عوامل مهم در زیبا بودن یک لبخند کدام است؟ حتما شما هم افرادی را دیده اید که لبخند جذابی دارند یا برعکس لبخند آنها جذابیت چندانی ندارد . شاید دلیل این تفاوت برای شما مشخص نباشد. هر لبخند دارای ویژگی های متعددی است که ارتودنتیست در آنالیز لبخند این ویژگی ها را مورد ارزیابی قرار میدهد. ازجمله مشخصات هر لبخند شامل ؛ میزان دیده شدن دندان ها در لبخند ، قوس لبخند ، عرض لبخند ، باکال کوریدور، فرم و شکل لثه ، نسبت طول و عرض دندان ها، رنگ و شکل دندان ها ، کانکتورها و... یکی از مباحث مهم تخصص ارتودنسی بحث زیبایی لبخند و آنالیز و طرح لبخند است. در مورد هرکدام از این عوامل توضیحات مختصری داده خواهد شد.

میزان دیده شدن دندان ها در لبخند(A) :

یکی از مهمترین عوامل زیبایی لبخند میزان دیده شدن دندان ها در لبخند است یعنی ارتفاعی از تاج دندان های جلویی که در لبخند دیده می شود(A). در آقایان بهتر است تمام طول تاج دندان های قدامی در لبخند دیده شود ، در خانم ها نسبت به آقایان مقدار بیشتری از نمایش دندان ها جلویی مناسب است و چهره جوان تری ایجاد میکند بصورتی که دیده شدن تمام طول تاج دندان های جلویی و همچنین مقدار کمی از لثه (۱-۲ میلی متر) ایده آل می باشد. پوشیده شدن تاج دندان ها در لبخند و کمتر دیده شدن دندان ها باعت مسن تر به نظر رسیدن شخص می شود و برعکس نمایش بیشتر دندان ها در لبخند باعث جوان تر به نظر رسیدن فرد می شود.

قوس لبخند (E)

یکی از مهمترین عوامل در زیبایی و جذابیت لبخند « قوس لبخند» است. قوس لبخند به خطی گفته می شود که از لبه دندانهای جلویی از دندان نیش یک سمت تا نیش سمت مقابل امتداد دارد ( خط قرمز در شکل). در حالت ایده آل این خط باید با خط لب پایین ( خط آبی رنگ) موازی باشد که به این حالت لبخند هماهنگ(consonant smile) گفته می شود. حالت های دیگر لبخند مسطح(flat smile) است که قوس لبخند صاف است و لبخند معکوس(reverse smile)که در آن قوس لبخند معکوس است یعنی به سمت بالا قوس دارد که این دو مورد باعث کاهش زیبایی و جذابیت لبخند می شود.

عرض لبخند(B) ؛

عرض لبخند به پهنای عرضی قوس دندانی گفته میشود، یا به عبارتی تعداد دندان هایی که در لبخند دیده می شود. لبخند های عریض و پهن جذاب تر از لبخند های باریک هستند ،اما پهنای عرضی قوس دندانی باید با عرض صورت متناسب باشد . برای صورت های پهن لبخند عریض و برای صورت های باریک لبخند با عرض کمتر مناسب می باشد. لبخند خیلی پهن نیز مناسب نیست زیرا نمایی مشابه دندان مصنوعی پیدا می کند.

باکال کوریدور(C) :

باکال کوریدور به ناحیه بین دندان های خلفی و بخش داخلی گونه یا گوشه دهان گفته می شود( ناحیه C) . باکال کوریدور نباید بزرگ و وسیع باشد و کوچکتر بودن آن بیشتر ترجیح داده می شود البته نباید باکال کوریدور حذف شود.

فرم و شکل لثه(D)؛

فرم و شکل لثه یکی از عوامل تاثیرگذار در زیبایی لبخند است . لثه باید نمای کنگره ای شکل داشته باشد حالت ملتهب و پرخون نداشته باشد . علاوه بر این در لبخند نباید بخش زیادی از لثه دیده شود. در بیمارانی که در لبخند مقداری زیادی از لثه دیده یشود ( لبخند لثه ای یا gummy smile) باید میزان نمایش لثه کاهش یابد که این کار با درمان ارتودنسی و جراحی و گاهی فقط با جراحی لثه مختصر انجام می شود.

نسبت طول و عرض دندان ها؛

یکی دیگر از عوامل زیبایی لبخند نسبت طول و عرض دندان ها می باشد. بطور کلی در دندان های جلویی عرض دندان باید ۸۰ درصد طول دندان باشد این زیباترین نسبت طول و عرض دندان است.نسبت دندان های مجاور نیز یکی از عوامل مهم زیبایی لبخند است بصورتی که در شکل می بینید عرض ظاهری هر دندان باید ۶۲ درصد عرض دندان جلویی باشد که این همان نسبت طلایی است که در موارد زیادی در طبیعت دیده می شود. شکل دندان میتواند مستطیل یا مربع یا مثلثی باشد که در صورت لزوم باید اصلاح شود. ارتودنتیست با توجه به این نسبت ها و شکل دندان اقدام به اصلاح شکل دندان ها میکند تا زیبایی هرچه بیشتر لبخند حاصل شود. علاوه بر موارد گفته شده رنگ ندان نیز مهم است بر خلاف تصور بیشتر افراد که تمایل دارند دندان های خیلی سفید داشته باشند اما رنگ دندان باید با رنگ صورت فرد متناسب باشد برای افرادی که پوست تیره دارند رنگ دندان ها نباید خیلی سفید باشد. رنگ تمام دندان های یک شخص نیز مشابه نیست معمولا دندان های پیشین و جلویی روشن تر هستند و دندان های نیش معمولا زرد تر هستند.

نواحی کانکتور(connector areas)؛

نواحی کانکتور به صورت نواحی تعریف می شود که دو دندان مجاور به نظر در تماس با یکدیگر قرار دارند. از زیباترین رابطه ی دندان های قدامی فک بالا قانون۵۰-۴۰-۳۰ می باشد. طبق این قانون ناحیه کانکتور ایده ال بین دو دندان سنترال(شماره۱)، معادل ۵۰ درصد طول تاج این دندان ها است. ناحیه کانکتور ایده ال بین دندان سنترال و لترال(شماره۲) ۴۰ درصد طول تاج دندان و کانکتور آیده آل بین دندان لترال و کانین (شماره ۳)معادل ۳۰ درصد طول تاج دندان است.