بهداشت دهان حین درمان ارتودنسی

بهداشت دهان در طول درمان ارتودنسی

در طول درمان ارتودنسی، صرف وقت کافی برای تمیز کردن و توجه مناسب به شرایط براکت‌ها و دندان‌ها از اهمیت خاص برخوردار است. به این ترتیب می‌توان از ایجاد مشکلات مختلف همچون پوسیدگی دندان، التهاب و بیماری لثه، به هم ریختگی دندان‌ها، یا عوارض جانبی درمان مثل فرسایش سیم‌ها یا شکستن براکت‌های ارتودنسی جلوگیری کرد.
در این رابطه لازم است توجه داشته باشید حفظ سلامت دهان و دندان به خود فرد بستگی داشته و فقط التزام به رعایت منظم بهداشت دهان و دندان به صورت روزانه می‌تواند از ایجاد مشکلات احتمالی در این رابطه جلوگیری نماید. همچنین برای کودکانی که از روش‌های درمان ارتودنسی استفاده می‌کنند، لازم است والدین آموزش‌های لازم را به کودک درباره نحوه مراقبت صحیح از دندان‌ها و مراقبت های بعد از ارتودنسی ارائه کرده و آن‌ها را تشویق کنند دهان خود را به صورت روزمره تمیز نگه دارند
هر بیمار ارتودنسی برای رعایت بهداشت حین درمان ارتودنسی به یک مسواک مخصوص ارتودنسی ، یک مسواک بین دندانی و نخ دندان مخصوص نیاز دارد.ابتدا باید با مسواک مخصوص ارتودنسی دندان ها را تمیز کنید.همیشه هنگام تمیز كردن دندانها از یك سمت آغاز كنید وتك تك دندانها را باید پاك نمایید، تا به سمت دیگر ختم شود.سپس با مسواک بین دندانی نواحی زیر سیم ارتودنسی و نواحی مجاور براکت ها که با مسواک مخصوص ارتودنسی قابل تمیز کردن نیست را تمیز کنید. اگر این نظم رعایت شود پاك كردن تمامی دندانها انجام میشود.
تمیز كردن دندانهای دارای دستگاه ارتودنسی ثابت مشكل تر از تمیز كردن دندانهای بدون دستگاه میباشد. ولی با رعایت بهداشت مناسب میتوان از ایجاد مشكلات دندانی مانند پوسیدگی و مشكلات لثه جلوگیری نمود. بیمار باید در هر روز حداقل 3 مرتبه در صبح و ظهر و شب پس از صرف غذا از خمیر دندان استفاده نماید، در دفعات دیگر مسواک زدن بدون خمیر دندان صورت گیرد. مسواک زدن صحیح مهمتر از استفاده از خمیر دندان و یا نوع خمیر دندان و مسواک می باشد.
در هنگام مسواک زدن لازم است برس انتهایی مسواک با اتصالات تماس یابد و باید مراقب بود بدنه مسواک به اتصالات برخورد نکند. در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان از ویزیت بیمار خودداری شده و در صورت تکرار، درمان بیمار قطع و وسایل ارتودنسی نیز برداشته می شوند.

 

 

 

به منظور مسواک زدن دندان‌ها در هنگام استفاده از براکت لازم است به نکات زیر توجه شود:

  • همیشه باید از یک مسواک نرم به این منظور استفاده شود.
  • همیشه مسواک زدن باید فقط با یک مسواک خیس و بدون خمیردندان شروع شود.
  • در هنگام استفاده از مسواک خیس بدون خمیردندان، لازم است مواد غذایی باقیمانده اطراف براکت‌ها و زیر سیم‌ها با حرکت عمودی به جای حرکت سایشی خارج شوند.
  • مدت مسواک زدن باید به‌طور دقیق رعایت شده و حداقل دو دقیقه کامل به انجام این کار اختصاص یابد. به این ترتیب حداقل می‌بایست ۳۰ ثانیه زمان به مسواک زدن هر طرف دهان اختصاص یابد.
  • بهترین خمیردندان قابل استفاده به این منظور خمیردندانی است که برای بیمار بهترین طعم را داشته و وی را به مسواک زدن به مدت دو دقیقه کامل تشویق کند.
  • هنگامی که مسواک زدن در هنگام بیدار شدن از خواب انجام می‌شود، لازم است دهان با آب شستشو داده شود تا به این ترتیب کف باقیمانده پس از مسواک زدن به‌طور کامل از دهان خارج شود. این شرایط در حالی است که پس از مسواک زدن قبل از رفتن به رختخواب، لازم است مواد باقیمانده از دهان خارج شود، اما نیازی به دهان‌شویه با آب نیست.
  • هر چند رعایت مناسب بهداشت دهان و دندان در طول درمان ارتودنسی با استفاده از مسواک‌های دستی به خوبی امکان‌پذیر است، استفاده از مسواک‌های برقی در این رابطه موثرتر بوده و دستیابی به نتایج بهتر را در این رابطه امکان‌پذیر می‌نماید.
 

 

نخ دندان کشیدن

با وجودی که کشیدن نخ دندان فقط به چند دقیقه زمان نیاز دارد، اما این کار دارای ارزش خاص خود می‌باشد. به این ترتیب اولین مرحله از نخ دندان کشیدن با وارد کردن نخ دندان به ناحیه زیر سیم متصل کننده براکت‌ها به یکدیگر آغاز می‌شود. هنگامی که نخ دندان زیر این سیم قرار گرفت، امکان حرکت دادن آن بر روی دندان فراهم می‌شود. نخ دندان در ادامه به سمت خط لثه به صورت عمودی حرکت داده می‌شود. انجام این کار می‌بایست برای چهار تا پنج مرتبه تکرار شود تا به این ترتیب بتوان از پاک شدن تمام پلاک‌های ایجاد شده بر روی دندان مطمئن شد. مراقب باشید در این زمان نباید فشار زیاد به سیم در هنگام حرکت دادن نخ دندان وارد شده و در ادامه لازم است نخ دندان در فضای بین دو دندان حرکت داده شود. با تکمیل این کار، فرآیند کشیدن نخ دندان بر روی دو دندان بعدی تکرار خواهد شد.