فواید ارتودنسی

دندان های روی هم افتاده شما بعد از ارتودنسی در موقعیت مطلوب و درست درسر جای اصلی خود داخل فک قرارمی گیرند . در نتیجه نیرویی که پس از گاز زدن و جویدن غذا به روی ریشه ها وارد می شود یکسان و متوازن است . این درحالی است که در دندان های روی هم قرار گرفته و فاصله دار که هنوز ارتودنسی نشده اند پخش نیرو در همه جهات یکسان نیست . به بعضی از دندان ها و ریشه آنها بیش از حد فشار وارد می شود و به برخی از دندان ها اصلا نیرویی وارد نمی شود که همین امر خود باعث ضعیفی و آسیب پذیری آنها می شود

ارتودنسی می تواند مشکلات عضلانی رادرسیستم جونده درمان کند .

ارتودنسی علاوه بر برطرف کردن مشکلات گوارشی و هضم غذا می تواند مشکلات عضلانی را در سیستم جونده درمان کند . اگر شخصی بدلیل کوچک بودن فک یا عادات نامناسب و غلط همیشه با دندان های یک سمت غذا بجود در اثر مرور زمان عضلات یک سمت از صورت او بزرگتر از سمت دیگر می شود . صورت و چانه او نامتقارن و نا موزون می شود و چون صورت همیشه در روابط اجتماعی مرکز توجه قرار دارد بایستی نسبت به رفع این موضوع اقدام لازم را به عمل آید.


پس از ارتودنسی مشکلات گوارشی برطرف می شود .

در حالت طبیعی در دندان های منظم هر دندان بالا با دو دندان پایین در تماس است . در حالت غیر عادی که دندان ها روی هم افتاده و یا فاصله دار هستند هر دندان بالا با دو دندان پایین در تماس نیست در نتیجه غذا ها خوب آسیاب نمی شوند و به خوبی با بزاق دهان ترکیب نمی گردنند . ارتودنسی می تواند با ایجاد هماهنگی بین دندان های بالا و پایین عملکرد آسیا کردن و جویدن را ارتقا ببخشد . ارتودنسی می تواند تماس های دندان ها را به وضعیت عادی و مناسب تبدیل کند و نظم دندان ها را به حالت عادی برگرداند که در نتیجه آن عمل جویدن به درستی صورت گرفته و به تبع مشکلات گوارشی نیز برطرف می شود .

تمیز کردن دندان ها پس از ارتودنسی آسانتر است

پس از انجام عمل ارتودنسی و خارج کردن کامل دستگاه ارتودنسی از دهان دندان ها در سر جای اصلی خود در فک قرار می گیرند . همین امر تمیز کردن دندان ها را راحت تر کرده و در نتیجه باعث افزایش طول عمر در دندان ها می شود.


تغییر موقعیت استخوان ها و هماهنگ کردن اجزاء صورت

همچنین در ارتودنسی درمان هایی برای کودکان در حال رشد وجود دارد که نا هماهنگی فکی و اسکلتی را با تغییر موقعیت استخوان فک انجام می دهد بطور کلی فواید ارتودنسی را میتوان بصورت زیر خلاصه نمود:

  1. لبخند جذابتر
  2. عملکرد بهتر دندان ها
  3. افزایش اعتماد به نفس ( پیامد برخورداری از لبخند زیباتر)
  4. تمیز کردن بهتر دندان‌ها ( امکان دسترسی‌ مسواک و نخ دندان در یک سیستم دندانی منظم بیشتر است.)
  5. پخش مناسب نیروهای فکی به دندان‌ها ( در زمانی که، دندان‌ها نامنظم در فک‌ها قرار دارند، به بعضی‌ از دندان‌ها نیروی بیشتری وارد خواهد شد.)
  6. سلامت دراز مدت دندان‌ها و لثه
  7. هدایت دندان‌های دائمی به بهترین محل در سیستم دندانی
  8. کاهش احتمال آسیب به دندان‌ها ( دندانهای جلو که پرترود یا بیرون زده باشند، بیشتر در معرض آسیب خواهند بود.
  9. پس از مرتب شدن دندان‌ها، سایر درمان‌های دندانپزشکی‌ نیز تسهیل میشود. ( دسترسی دندانپزشک به دندان‌های مرتب بیشتر است.)


عوارض ارتودنسی

عوارض جانبی درمان ارتودنسی در ابتدا مربوط می شود به بهداشت شخصی فرد اگر شخصی بطور کامل بهداشت دهان و دندان های خود را رعایت نکند به زودی دندان های او دچار پوسیدگی می شود .
زیرا رعایت بهداشت در دندان های ارتودنسی شده به دقت و زمان بیشتری نسبت به قبل از انجام ارتودنسی دارد .
از عوارض جانبی دیگر ی که احتمال دارد در درمان ارتودنسی صورت بگیرد انتخاب نا مناسب پزشک شما است .
درمان ارتودنسی باید توسط متخصص ارتودنسی(ارتودنتیست) صورت بگیرد این درحالی است که بعضی از دندانپزشکان اقدام به درمان ارتودنسی با هزینه پایین تر می کنند .
از دیگر عوارض ارتودنسی این است که اگر درمان ارتودنسی به صورت غیر علمی و به صورت اشتباه انجام شود ممکن است ایجاد عارضه کند .
از دیگر عوارض ارتودنسی می توان به برگشت احتمالی درمان ارتودنسی اشاره کرد که اگر بیمار دستورات لازم را پس از خارج کردن دستگاه ارتودنسی از دهان رعایت کند و پلاک های متحرک نگهدارنده را پس از درمان ثابت نیز بطور منظم استفاده کند این مشکل هم بطور کامل برطرف می شود.